Když jsem četl tuto knihu, tak jsem si říkal: „Kdybych toto četl před rokem…“, „Kdybych toto věděl před projektem XYZ.“, „Panebože, proč to ty borcí neudělali takto, když je to tak easy.“ apod.
Nejsem čistokrevný vývojář, zabývám se web analytikou, marketingovou automatizací a řídím vývoj webů pro klienty. Takže nějaký ten skript občas udělám, kdysi jsem spíchnul i pár webů, ale většinou práci na webech pouze zadávám. Při čtení knihy jsem kontroloval weby, které řídím a hodnotil, do jaké míry naplňují doporučení knihy. Nebudu říkat, že vůbec, ale dost věcí, i od dobrých vývojářů, by šlo udělat jinak.
Kniha vás provede návrhem webu od prvního řádku kódu po funkční prototyp. Autor po celou dobu prosazuje model: „Dostat to co nejdřív do prohlížeče.“ Následně ovšem dodává, že tento postup je zatím velmi zřídka výdaný ve standardním vztahu agentura-klient. Tato myšlenka mi přišla jako jedna z opravdu odvážných, ale mohla by být užitečná u klientů, kteří mají opravdový zájem na funkčním řešení. Líbilo se mi také, že každou kapitolu doprovázela řada doprovodných materiálů a také ukázky řešení v Codepen.
Nejvíc jsem ocenil kapitolu, která se věnovala obrázkům a doporučení na různé knihovny, včetně jejich zhodnocení od někoho, kdo je skutečně použil. Rovněž mě potěšilo, že mi konečně někdo, na praktickém příkladu, vysvětlil, jak fungují různé jednotky v CSS, které nejsou tolik běžné (em, rem, vw atd.).
Kdybych měl zhodnotit, co mi v knize chybělo (nebo nebylo tak detailní), tak to bylo propojení s praxí. Postupy autora byly jiné než většina, s kterou jsem se setkal. Zajímalo by mě, jak v takovém případě funguje např. cenotvorba. Dále se autor zabýval čistokrevným kódováním, ale většina dnešních webů není psaná na míru, ale využívá redakční systémy. Jak by tato doporučení šla aplikovat např. na WordPress? Jak si redakční systémy poradí s velikostí obrázků? Přivítal bych také kapitolu o výhledech do budoucna, kam se bude ubírat HTML, CSS, co nového chystají prohlížeče, na co by si měl frontendista dát pozor?
Knihu jsem přečetl v metru za 14 dní (ano, nebydlím úplně v centru). Jsem rád, že byla kniha dostupná i jako papír, ačkoliv mám ebook rád, někdy je prostě kniha lepší, jako třeba pro čtení v metru. Myslím, že by publikace neměla chybět v knihovně žádného kodéra, protože je jednoznačně jednou z mála kvalitních českých publikací o vývoji webu.