Názory

Účetnictví nehmotného majetku dle ČÚS a IFRS

Ti kdo mě znají, ví, že miluji svoji práci v online marketingu a zároveň že jsem nic z IT nikdy nestudoval. Kuriózně jsem absolventem obchodní akademie a následně oboru Účetnictví a finanční řízení podniku na VŠE. První rozhodnutí připisuji místu bydliště, druhé opožděné pubertě, ale v průběhu obou studií jsem svůj volný čas trávil programováním a následně online marketingem.

Abych si ale studium udělal více přívětivé, zaměřoval jsem se na účetnictví nehmotného majetku, zejména se zaměřením na výzkum a vývoj, ocenitelná práva a software. Musím již na tomto místě podoktnout, že problematika je v odborné literatuře velmi chudě zpracována, o internetu ani nemluvě. Takže jsem si občas „švihnul“ i výzkum.

Účetnictví výzkumu a vývoje a ocenitelných práv v českých účetních předpisech

Moje bakalářská práce, která se do hloubky zabývá účtováním těchto kategorií aktiv v ČÚS a srovnává české předpisy s IFRS. Jelikož české předpisy nehmotná aktiva popisují v úhrnu na necelých třech stránkách, vycházel jsem při psaní práce hlavně z názorů odborníků, které jsem kvůli práci kontaktoval. Stáhnout práci

Z práce dále vychází prezentace Book value is (not) equal to market cap, která byla prezentována v roce 2013 při příležitosti setkání organizace Bohemian Toastmasters.

Podpora výzkumu a vývoje v ČR

Tato práce volně navazuje na bakalářskou práci a rozšiřuje ji o možnosti dotací a získávání podpory v ČR. Stáhnout práci

Nehmotná aktiva v konsolidované účetní závěrce

Tato práce srovnává pozici nehmotných aktiv v konsolidované účetní závěrce z pohledu českých účetních standardů a IFRS. Zabývá se důsledky české legislativy nehmotného majetku na goodwill a celkově na konsolidovanou účetní závěrku při akvizici.

Zkoumá zejména problematická ustanovení českých předpisů ohledně identifikace a uznávání nehmotných aktiv. Stáhnout práci

Další práce a diplomová práce

Dále jsem z nehmotných aktiv čerpal při práci zabývající se Fúzí splynutím nebo Odloženou daní při akvizici. Toto byly týmové práce a upřímně jsem jim moc nedal, takže jsem je zde nezveřejňoval (a opravdu je dobrý pocit napsat Blažek (2013) píše :-)).

Na tomto místě brzy přibude i moje diplomka, která se zabývá účtováním software ve velkých softwarových firmách, jako např. Google, Facebook, AVG nebo EA Sport

Doporučení pro studenty, kteří čerpají z těchto zdrojů

Za prvé vám doporučuji nic nekopírovat. Všechny práce jsou v Ephoru. Doporučuji parafrázovat nebo citovat.

Za druhé bych vám doporučil to samé, co jsem udělal já a to specializovat se na úzký obor v rámci studia, jako např. já na nehmotná aktiva v účetnictví. Jelikož následně o tom můžete psát různé práce, a protože je to úzký obor, nikdo vám nebude klást moc otázek a i kdyby, tak budete znát odpověď.

A za třetí, jelikož tyto zdroje neaktualizuji, bych vám doporučil vše porovnat s platnou legislativou. V oboru nehmotných aktiv se, pokud vím, žádné novely v horizontu 2 – 3 let nechystají, ale kdo ví.