Jak tvořit a vyhodnocovat výkonnostní PPC kampaně na Instagramu
Instagram je stále vnímán spíše jako síť pro budování brandu. Což je škoda, protože i Instagram umí doručit konverze. Ale taky nemusí. Čtyři zásadní pravidla pro úspěšnou PPC reklamu na Instagramu jsou:
- Minimum textu v reklamě
- Poutavý vizuál s výzvou k akci
- Landing page precizně optimalizovaná pro mobily
- Pravidelné a důkladné vyhodnocení kampaně
1 a 2. Tvorba reklamy pro Instagram výkonnostní kampaň
Když projíždíte Instagram a nezaujme vás obrázek, text pod ním už zpravidla nečtete. Takže pokud vsázíte na to, že vás krásný obrázek vysmátých lidí z databanky někoho zaujme natolik, že si poté přečte text pod ním, tak to se nestane.
Už vizuál by měl říci, co po klientovi chcete:
- Prodáváte tričko? Dejte tam tričko nebo modela s cenou/slevou.
- Pokud děláte zájezdy, vložte sem obrázek destinace, hvězdičky hotelu, s počtem dní a cenou.
- Nabízíte business konzultace – dejte tam graf s popisky, ze kterých je jasné, co děláte a jak to pomohlo klientovi.
- Pokud otevíráte nový klub, vložte sem fotku z klubu a mapu nebo datum nejbližší akce.
Vizuál a doprovodné texty by měl zpracovat člověk, který spravuje Instagram, jelikož již má vybudovaný komunikační styl s followery. Nějaké hashtagy atd. sem určitě dát můžete, ale nesliboval bych si od toho rapidní zvýšení zisků.
Při tvorbě reklamy si vyberte vhodné tlačítko pro výzvu k akci. Nebuďte zdrženliví. Když chcete prodat, dejte tam tlačítko „Koupit“ ne „Více informací“.
3. Landing page pro reklamu na Instagramu
Máte téměř jistotu, že člověk, který na web přijde používá mobil nebo tablet. Web tedy musí být na toto připravený. Klidně vytvořte speciální landing page pro reklamu, kde ořežete vše, co jde. Pokud už vám člověk klikl na takto konkrétní sdělení, tak ho to zajímá, takže mu neklaďte překážky na konverzní trase. Důležitá je i rychlost webu. Každá sekunda načítání způsobí odchod uživatelů. Zajímavé je vyhodnocení počtu kliků na Instagramu a počtu návštěv na webu. Jsou tu i nějaké překliky, ale je to dobré pro určení potenciálního problému s načítáním.
4. Vyhodnocení a optimalizace PPC kampaně na Instagramu
V první řadě je nutné mít dobře naimplementovaný FB pixel (minimálně události Pageview, ViewContent, AddToCart, Purchase – každá další je výhodou) a Google Analytics s měřením transakcí. Pokud toto nemáte, reklamu nepouštějte.
Výhodou FB pixelu je, že dokáže přesněji měřit transakce mezi zařízeními (když na mobilu vidíte a na PC koupíte) a započte i konverzi, ke které došlo na základě pouhého zhlédnutí inzerátu. Toto je zároveň největší nevýhoda, jelikož často dochází k nadhodnocení přínosu Facebooku/Instagramu. Proto je užitečný i Google Analytics (více dále). Celá problematika je složitější a popisuje např. tento článek od ROI Hunter.
Case study 1 – malý eshop s módou:
Pustili jsme kampaně s automatickým umístěním a nechali jej 48 hodin běžet. Následně jsme si zobrazili statistiky:
Toto zobrazení získáte kliknutím na tlačítko Breakdown, výběrem „Platform and Device“ a následně si přidáte sloupečky na základě událostí, které chcete vidět. Toto zobrazení si následně můžete uložit pro pozdější použití.
Bez diskuse je, že má shop problém s košíkem, ale hlavní je, že Instagram na mobilu pro tento produkt fungoval lépe než FB umístění. Vypnuli jsme tedy vše kromě Instagram – Android, iPhone a FB iPhone. Můžete namítnout, že jsme neměli dostatečný vzorek dat na tento závěr. To je rozhodně pravda, ale radši než čekat na zázrak, nechám jen to, co má cenu za konverzi, kterou si přestavujeme a jdu dělat další inzerát.
Přibližně stejně často jako úspěšné kampaně kampaně na Instagramu, řeším neúspěšné kampaně. Je nutné k tomu přistupovat nemilosrdně. Pokud kampaň, do které jste nasypali třeba 50 € nepřinesla za 2 dny jedinou konverzi, tak je špatná a je čas ji vypnout.
Case study 2 – B2C – prodej zájezdů
Rozhodovací proces u prodeje zájezdů je výrazně delší než u prodeje oblečení.
U kampaně jsme měli 17 úspěšných nezávazných poptávek.
Všimněte si, že používáme vlastní události Interested a Non-bounce (odkaz na související článek). Určili jsem si na webu akce, které značí, že uživatel projevil alespoň drobný zájem nebo není spam. Tím dokážeme určit velmi brzy, zda oslovujeme relevantní uživatele a zda má smysl čekat na konverze.
Při pohledu do Google Analytics byla ale pouze 1 poptávka z Instagramu
Při pohledu do asistovaných konverzí jsme zjistili, že Instagram přivedl dalších 7 poptávek (Konverze – Vícekanálové cesty – Nejčastější konverzí trasy – využití filtru).
Poprvé se o zájezdu uživatelé dozvěděli na Instagramu a následně se vrátili napsáním adresy. Pro využití tohoto přehledu je nezbytné označení kampaní pomocí UTM parametrů (více třeba v tomto článku na MladyPodnikatel.cz).
17 to není a nebude z důvodu rozdílu mezi měřícími systémy. Ale už toto značí, že kampaň byla funkční. Jak je vidět nahoře, běžela v druhé polovině prosince. Když se začal zhoršovat její výkon, tak byla vypnuta. Credits za tuto kampaň jdou Kačce Tauchenové.
Za mě není Instagram pouze síť pro budování brandýsku, je tu možné i prodávat, pokud jsou dodrženy body popsané výše.